Kobra83 |
Wysłany: Pią 0:02, 08 Cze 2012 Temat postu: Kolekcja Titanica NR 27 |
|
Spis Treści: Kabiny i pasażerowie pierwszej klasy. Amerykanie w pierwszej klasie. Małżonkowie Astor.
Kabiny i pasażerowie pierwszej klasy
Kajuty pierwszej klasy zostały przez projektantów rozmieszczone mniej więcej w środkowej części kadłuba, na kilku pokładach: od pokładu E do szalupowego. Zarazem jednak z sześciu kabin usytuowanych na pokładzie szalupowym, gdzie mieściły się oprócz tego kwatery oficerskie, zajęta była tylko jedna, oznaczona literą „T”. Mieszkał w niej Stephen Weart Blackwell. W gruncie rzeczy zatem kabiny pierwszej klasy zaczynały się od pokładu A, zaś największa ich liczba ulokowana była na pokładzie C. Zachowane dokumenty nie pozwalają, niestety, ze stuprocentową pewnością stwierdzić, w jaki sposób rozlokowani byli wszyscy pasażerowie kajut pierwszej klasy na „Titanicu”. Braki w dokumentacji i sprzeczności sprawiają, że kwestia ta nadal owiana jest mgiełką tajemnicy. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że ścianki działowe niektórych kabin zostały zaprojektowane w ten sposób, by można je było przesuwać w celu dostosowania do bieżących potrzeb. Z tych to powodów nie wiadomo, na jakim pokładzie i w której kabinie podróżowało aż pięćdziesięciu czterech pasażerów.
Złożoność tego zagadnienia uzmysławia najlepiej tabela ilustrująca rozmieszczenie pasażerów pierwszej klasy według pokładów.
Pośród zamożnych pasażerów oczekujących na peronie numer 12 na odjazd specjalnego pociągu, który miał ich dowieźć do "Titanica" zacumowanego w Southampton, był także John Jacob Astor IV. Magnat od razu znalazł się w centrum zainteresowania dziennikarzy.
Amerykanie w pierwszej klasie
W pierwszej dekadzie kwietnia 1912 roku zdecydowaną większość wśród pasażerów pierwszej klasy nowego luksusowego transatlantyku stanowili powracający do ojczyzny Amerykanie. Reprezentowali nową siłę, która zbliżała się wielkimi krokami i miała wkrótce przejąć pałeczkę bogactwa i potęgi od Imperium Brytyjskiego. Wszyscy oni pozostawali pod przemożnym urokiem Europy. Choć w ich sposobie działania można już było dostrzec wyraźne oznaki owego dziejowego przełomu, który miał uświadomić Stanom Zjednoczonym ich potencjał gospodarczy, na początku XX wieku najzamożniejsi Amerykanie wciąż jeszcze z podziwem spoglądali na stare Zjednoczone Królestwo i pragnęli przejąć wszystkie elementy stylu życia, które - jak im się zdawało - odróżniały Amerykanów od Europejczyków.
Kabiny pierwszej klasy na "Titanicu" były urządzone według różnych najmodniejszych w tej epoce stylów. Elegancki salonik w stylu regencji, stanowiącym pośrednie ogniwo między barokiem a rokoko, należał do największych apartamentów.
<script>
Teraz, kiedy zakończył się etap kształtowania niewyobrażalnych, amerykańskich fortun, młodzi przedstawiciele magnackich rodzin stanęli przed problemem, który żadnemu z ich przodków z pewnością nie przyszedł nawet do głowy: w jaki sposób wydawać zgromadzone dolary? Podróż do Europy była takim wyszukanym sposobem wydawania pieniędzy, a jednocześnie umożliwiała poznanie obyczajów i kultury tych, którzy byli magnatami i arystokratami od pokoleń. Na „Titanicu” podróżowało wielu przedstawicieli amerykańskiej plutokracji, uważającej samą siebie za nową elitę, żywotną i pełną inicjatywy, której brakowało tylko jednego: klasy europejskiej arystokracji. Ci ludzie byli potęgą świata, nowymi bogami nowego złotego wieku, jak ktoś nazwał ten okres.
W owych czasach największym miastem świata wciąż jeszcze pozostawał Londyn, a widowiskowe ceremonie, rozgrywające się w mitycznej niemal scenerii brytyjskiej monarchii, fascynowały potomków nieokrzesanych pionierów Dzikiego Zachodu. W czasie sezonu teatralnego zjeżdżali się tutaj tłumnie, bowiem przedstawienia w operze, w Adelphi czy w Covent Garden, stanowiły wydarzenia towarzyskie, których nie wypadało przegapić. Horyzonty tego ścisłego kręgu wybrańców ogromnie się poszerzyły, a oni zachowywali się jak kosmopolici. Przyzwyczajeni do pobytów w luksusowych hotelach Claridge i Savoy w Londynie, z chwilą powrotu do ojczyzny szukali na statkach takiego samego standardu i równie nienagannej obsługi i od tego przede wszystkim zależało, czy skorzystają z usług White Star, Cunard czy Hamburg-Amerika.
Tym właśnie kierowano się w czasie projektowania i budowy „Titanica”, który teraz stał w całej krasie zacumowany przy nabrzeżu w Southampton w oczekiwaniu na znakomitych gości, gotów zdać celująco swój pierwszy prawdziwy egzamin. Jego pasażerami mieli być ludzie gotowi zapłacić za bilet pierwszej klasy zawrotne kwoty: dziesięciokrotnie tyle, ile wynosiła roczna płaca robotnika. Niektórzy zresztą nawet na statku ani na chwilę nie przestawali gorączkowo zajmować się interesami, korzystając z pomocy sekretarzy i z nowoczesnych możliwości nawiązywania łączności ze stałym lądem, jakie dał wynalazek Marconiego.
W ogromnych salach hotelu Savoy w Londynie często odbywały się bale, w których uczestniczyli arystokraci i finansiści. Organizowane tam rauty i przyjęcia przyciągały przede wszystkim damy, dla których były okazją do zaprezentowania najmodniejszych strojów i dodatków.
<script>
Dla tej nielicznej grupy multimilionerów takie bariery fizyczne jak ocean, a także bariery polityczne w postaci granic państwowych, praktycznie przestały istnieć.
O tym całkowitym, czy też niemal całkowitym, zaniku wszelkich granic najdobitniej świadczył wzrost liczby „międzynarodowych” małżeństw, będących w gruncie rzeczy nowymi związkami społecznymi, łączącymi najzamożniejsze środowiska z obydwu stron Atlantyku.
Podróż „Titanikiem” mogła być zresztą wspaniałym i niezapomnianym ukoronowaniem romantycznej podróży poślubnej. Wśród pasażerów pierwszej klasy znalazło się kilka par w podróży poślubnej. W kabinie numer 30 na pokładzie D mieszkali małżonkowie Marvin. Dziewiętnastoletni Daniele Warner Marvin i osiemnastoletnia Mary Graham Carmichael Farquarson zaokrętowali się na „Titanica” w Southampton, by powrócić do rodzinnego Nowego Jorku po wspaniałym trzytygodniowym pobycie w Anglii. W tym samym angielskim porcie 10 kwietnia na pokład „Titanica” wsiadła inna młoda para: dwudziestoczteroletni Lucian Philip i osiemnastoletnia Mary Eloise Hughes. Nie wiemy, którą kabinę zajmowali, wiemy natomiast, że wracali do Huntington w stanie West Virginia. W porównaniu z pasażerami z Ameryki liczba Anglików w pierwszej klasie była ograniczona. Ze względów patriotycznych woleli oni podróżować liniowcami Cunard Line, bowiem ingerencja kapitału amerykańskiego w budowę „Titanica” - bez względu na imponujący rezultat, jaki udało się osiągnąć - głęboko wstrząsnęła dumą narodu przekonanego o swym niepodzielnym panowaniu w żegludze oceanicznej.
<script>
John Jacob Astor IV był jednym z najważniejszych przedstawicieli amerykańskich wyższych sfer. Poniżej Madeleine Forse, młodziutka druga żona pułkownika Astora. Ich związek spotkał się z niechęcią, a nawet otwartą wrogością wyższych sfer.
<script src='http://img825.imageshack.us/shareable/?i=40396411.jpg&p=tl' type='text/script'
Małżonkowie Astor
Zapewne jednak żadna z osób znajdujących się na „Titanicu” w ostatnich godzinach przed wyjściem z portu nie zaprzątała sobie głowy tego rodzaju rozważaniami. Decyzja zapadła, a życzliwe przyjęcie ze strony personelu pokładowego oraz przepych i elegancja wnętrz potwierdzały, że była to decyzja słuszna. Teraz pasażerów pierwszej klasy ogarnęła „towarzyska gorączka”, czyli polowanie na co bardziej utytułowanych towa-rzyszy podróży. Do najbardziej poszukiwanych należeli państwo Astor, para Amerykanów, o której wiele ostatnio mówiono, nawet za oceanem. Wobec faktu, że John Pierpont Morgan w ostatniej chwili zrezygnował z rejsu, najbogatszym człowiekiem na pokładzie stał się automatycznie właśnie John Jacob Astor IV, który zaokrętował się na „Titanica” w Southampton. Przybył tam specjalnym pociągiem, który wyruszył ze stacji Waterloo w Londynie 10 kwietnia o godzinie dziewiątej trzydzieści Dziennikarze, czyhający na znane osobistości, o których rozpisywano się w kronikach towarzyskich, wypatrzyli go jeszcze przed odjazdem pociągu, na peronie numer 12, a on, z wrodzoną naturalnością i elegancją, łaskawie zgodził się pozować do zdjęcia. J. J. Astor IV, prawnuk Johna Jacoba Astora i syn Williama Astora, urodził się 13 lipca 1864 roku w Rhinebeck w Nowym Jorku. Po ukończeniu nauki - podobnie jak kiedyś J. P. Morgan - udał się w trzyletnią podróż za granicę, a po powrocie zajął się zarządzaniem rodzinnym majątkiem. J. J. Astor działał w czasach, kiedy dawno już zapomniano o skromnym pochodzeniu jego rodziny. Korzystając ze swojej mocnej pozycji społecznej, konsekwentnie inwestował w nieruchomości. W 1891 roku wybudował hotel Astoria, do którego w krótkim czasie dołączyły dwa kolejne: St. Regis i Knickerbocker. W wieku czterdziestu ośmiu lat spadkobierca rodziny Astor był właścicielem ponad połowy Manhattanu. Pierwszego maja 1890 roku John Jacob połączył się węzłem małżeńskim z Avą Willing z Filadelfii. Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci: William Vincent i Ava Muriel. Na zaproszenie do rezydencji Astorów mogli liczyć tylko wybrani amerykańscy multimilionerzy, bowiem matka Johna Jacoba, Caroline, wpoiła weń dobry gust i pogardę dla braku ogłady i ostentacji parweniuszy.
W czasie wojny z Hiszpanią w 1898 roku Astor zebrał grupę ochotników i dzięki swym wpływom zdołał uzyskać stopień pułkownika. Osobiście sfinansował pełne wyposażenie jednej baterii artyleryjskiej, a także oddał do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych swój własny jacht „Nourmahal”. Po zakończeniu wojny chlubił się swym oficerskim stopniem i przy oficjalnych okazjach chętnie paradował w mundurze.
Pasją J. J. Astora były automobile. Posiadał kilka pięknych egzemplarzy, które - jak twierdził - potrafił sam naprawiać niczym doświadczony mechanik. Po dziewiętnastu latach pożycia małżeństwo Astorów zaczęło się rozpadać. J. J. odszedł od żony i starając się zachować maksymalną dyskrecję, wystąpił o rozwód, który udało mu się otrzymać po dwóch latach. Postanowił wówczas pojąć za żonę osiemnastoletnią Madeleine Force, młodszą o rok od jego syna Vincenta. W owych czasach rozwód nie był społecznie akceptowany i Astor - mimo swego nazwiska - spotkał się z ostracyzmem ze strony wyższych sfer. Długo nie mógł znaleźć duchownego, który byłby gotów udzielić mu ślubu, ale przekonany o sile swych dolarów nie dawał za wygraną. Ostatecznie udało mu się przekonać pewnego anglikańskiego pastora, by pobłogosławił jego drugi związek w zamian za szczodrą ofiarę na rzecz parafii. Ceremonia nie mogła się co prawda odbyć w kościele, ale na taki kompromis J. J. zgodził się przystać. Mogło się wydawać, że wraz z pokonaniem tej przeszkody wszystkie inne automatycznie znikną i młoda para będzie mogła wreszcie wrócić do normalnego życia. Okazało się jednak, że państwo Astor nie docenili wzniesionego wokół nich muru wrogości.
John Jacob Astor IV niezwykle interesował się techniką, a nawet dokonał licznych wynalazków i miał niemały wkład w ulepszenie silników turbinowych. Ulubionym zajęciem magnata było prowadzenie samochodów.
<script src='http://img600.imageshack.us/shareable/?i=54135433.jpg&p=tl' type='text/script'>
Dlatego zdecydowali się wyjechać na jakiś czas do Indii Zachodnich, gdzie spędzili niezapomniany miodowy miesiąc. Po powrocie do Nowego Jorku okazało się, że niegdyś tłumnie odwiedzane przyjęcia w ich rezydencji teraz świeciły pustkami. Nikt z grona dawnych przyjaciół nie chciał przyjąć zaproszenia ani do domu magnata, ani do prywatnej loży w Metropolitan Opera. Wrogość nie ograniczyła się do najbliższego otoczenia, ale zatoczyła szersze kręgi: po serii ataków w amerykańskiej prasie, pojawiły się krytyki w gazetach brytyjskich. Astor starał się wykorzystać swoje wpływy, w nadziei, że ostatecznie sprawa przycichnie, jednak czynione przezeń starania okazały się bezowocne. W tej sytuacji małżonkowie Astor postanowili na dłuższy czas zniknąć z oczu prasie: opuścić purytańską Amerykę i przenieść się do Europy, do Londynu. Wyjechali w grudniu 1911 roku na pokładzie „Olympica” i wysiedli na brzeg w Southampton. Stamtąd - by uniknąć niewygód związanych z zimowymi chłodami - wyruszyli do Egiptu, a w drodze powrotnej do Londynu zatrzymali się w Paryżu.
Jacht "Nourmahal", który w czasie wojny z Hiszpanią w 1898 roku pułkownik Astor oddał do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych.
<script src='http://img856.imageshack.us/shareable/?i=82645543.jpg&p=tl' type='text/script'>
Byli przekonani, że powolny, acz nieunikniony upływ czasu okryje przeszłość mgłą zapomnienia, sprawiając, że skandal, jaki wywołał rozwód i powtórne małżeństwo magnata, pójdzie w niepamięć. Astor i jego młoda żona postanowili wrócić do Ameryki w tydzień po Wielkanocy. Wybrali „Titanica”, ponieważ panował na nim luksus, którego nie można było znaleźć na innych transatlantykach. Oczywiście, zważywszy na ich status społeczny i finansowy, nie mogli się obyć bez służby. Towarzyszyło im więc troje służących: Victor Robbins, Rosalie Bidois i Caroline Louise Endres. Poza tym podróż umilał nieodłączny airdale terrier o imieniu Kitty. Za dobrą wróżbę uznali fakt, że przyszło im podróżować do Ameryki liniowcem, płynącym w swój dziewiczy rejs. Widzieli w tym zapowiedź nowego życia i przychylnego przyjęcia przez nowojorską społeczność.
Rezydencja J. J. Astora IV w Nowym Jorku, pod numerem 840 przy Piątej Alei. Gmach został wzniesiony w latach 1891-1896 według projektu architekta Richarda Morrisa Hunta.
<script src='http://img27.imageshack.us/shareable/?i=63672809.jpg&p=tl' type='text/script'>
W następnym numerze między innymi: Angielscy pasażerowie pierwszej klasy. Fałszywi Mr. i Mrs. Morgan.
Źródło: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette. |
|