leoparda |
Wys³any: Nie 22:05, 09 Gru 2012 Temat postu: |
|
Dzisiaj znalaz³am bardzo ciekaw± stronê o bi¿uterii w tej epoce. Ku mojemu zdumieniu jest to równie¿ notka dla panów.
"Pocz±tek dwudziestego wieku to wiele wynalazków i odkryæ które zmieni³y codzienne ¿ycie. Wymy¶lono pierwsze lataj±ce maszyny, policja zaczê³a stosowaæ odciski palców, pojawi³ siê plastik i zrozumiano na czym polega dzia³anie witamin. W tym czasie Anglia by³a krajem dominuj±cym i narzucaj±cym swoje panowanie w wielu dziedzinach ¿ycia niemal ca³emu ¶wiatu. Elity prze¿ywa³y okres nieustaj±cej prosperity, rozwinê³y siê nowe metody produkcji bi¿uterii. Platyna, per³y i diamenty z Afryki Po³udniowej by³y ³±czone w ekstrawaganckie zestawienia demonstruj±ce rangê i dobrobyt w³a¶cicieli. Obfite kszta³ty i wzory symbolizowa³y pozycje spo³eczn± uprzywilejowanej klasy. By³a to jednocze¶nie epoka pojawienia siê elektryczno¶ci, która zniszczy³a romantyczny obraz ¶wiata o¶wietlonego ¶wieczkami i lampami gazowymi.
Zaistnia³a potrzeba roz¶wietlenia wizerunku, co uczyniono za pomoc± jedwabiu, satyny i pastelowych kolorów zdobi±cych otoczenie. Wtedy w³a¶nie Wymy¶lono now± modê tak¿e w bi¿uterii, aby odzwierciedliæ dobrobyt, status i luksusowe ¿ycie spo³ecznej elity. Louis Cartier stworzy³ tzw Garland design, wprowadzaj±c idee z przemys³u, sztuki i architektury, nie wspominaj±c dorobku Indian, Chiñczyków i kultury arabskiej.
Wkrotce Tiffany, Faberge, Bourcheron, Chaumet i Lacloche przejêli ten trend i wprowadzili wzornictwo ze staro¿ytnej Grecji, Rzymu, francuskiego Baroku i Rokoko, a tak¿e epoki napoleoñskiej.
Rolki, pióra, girlandy li¶ci i kwiatów, krawaty, wieñce laurowe i klasyczne greckie wzory , zosta³y na nowo odtworzone zgodnie z obowi±zuj±c± mod±.
Popularno¶æ zyskuje platyna, jest wytrzyma³a, czysta i jasna, mo¿e byæ dowolnie kszta³towana i grawerowana, u¿ywana jako t³o dla kolorowych kamieni i diamentów i wrêcz stworzona do po³±czenia z delikatnymi haftami noszonymi przez kobiety.
Diamenty z Afryki Po³udniowej zyskuj± s³awê dziêki nowym szlifom: markiza, bagieta, latawiec, czy trójk±t.
Per³y, odk±d u¿yto ich po raz pierwszy nie przestaj± pojawiaæ siê w¶ród elity bi¿uterii. Wy³awiane s± z Zatoki Perskiej, wybrze¿y Australii, Cejlonu, w dolinie Missisipi i w Szkocji. W tym okresie pojawia siê nowo¶æ- czarne per³y przywo¿one z Tahiti i Panamy. Kolorowe kamienie s± w obfito¶ci u¿ywane do zdobienia diamentów, sprowadza siê je z ca³ego ¶wiata. Najbardziej popularne to ró¿owe topazy, ametysty, szafiry, peridoty, rubiny, szmaragdy, turkusy.
Klasa rz±dz±ca, za znak swojej przynale¿no¶ci przyjmuje tiarê. Dok³adne protoko³y mówi± kto i w jakim wieku mo¿e j± nosiæ, a tak¿e jakie mog± byæ jej wymiary. Bogato zdobione gwiazdami, kwiatami, skrzyd³ami, ga³±zkami oliwnymi, li¶æmi akantu, k³osami zbó¿, ró¿ami, stokrotkami, girlandami kwiatów oraz wst±¿kami, przyci±gaj± uwagê we w³osach kobiet niczym aureola. Balet Rosyjski i jego inscenizacja „Szeherezada” przyczynia siê do spopularyzowania piór w nakryciach g³owy. S± to g³ownie pióra strusi i papug. Nawet w grzebieniach i spinkach umieszcza siê drogocenne kamienie i ozdoby.
¯ony z dobrych domów nosz± bogato zdobione naszyjniki, ³añcuchy i obro¿e. Broszki i spinki nosi siê od ramienia a¿ po pas. Maja one podkre¶laæ koronkowe i delikatne gorsety pañ domu. Kolczyki musz± byæ wisz±ce, ozdobione per³ami, diamentami i wszechobecnymi girlandami. Klamry zapinane jak gorsety dekoruj± szerokie pasy zarówno z przodu jaki z ty³u.
Pier¶cionki nosi siê du¿e, masywne z kamieniami. Modne staj± siê filigranowe oprawy z platyny. Du¿e ozdoby projektowane s± tak, aby wydawa³y siê lekkie i delikatne. Na przyjêciach obowi±zywa³y pier¶cienie z kamieniami i krzy¿uj±cymi siê ramionami, noszone, tak jak i bransolety, po kilka sztuk.
Arystokratki szczyci³y siê nie tylko swoj± bi¿uteri±, ale tak¿e ozdobami mê¿ów. Czêsto wygl±dali oni jak pawie, dostojnie nosz±ce strojne spinki do krawatów. Edward VII uwielbia³ modne stroje i ustanowi³ specjalny protokó³ odno¶nie ubioru na swoim dworze dla mê¿czyzn. Spinki do mankietów zdobiono kolorowymi kamieniami jak topazy, kwarce, ametysty, granaty, odpowiednio do koloru noszonego stroju. Zegarki kieszonkowe mia³y koperty zdobione stosownie do okazji. Nie unikano tak¿e pier¶cieni z wieloma kamieniami dla mê¿czyzn. Czêsto okre¶la³y one przynale¿no¶æ do danego rodu.
Popularno¶ci± w¶ród prezentów cieszy³y siê rêcznie grawerowane papiero¶nice ze srebra, z³ota, czêsto emaliowane, wysadzane diamentami, szafirami, rubinami lub szmaragdami. Pude³ka na karty do gry, buteleczki na perfumy, r±czki parasoli, ramki do zdjêæ, laski, zegarki, wszytko by³o bogato zdobione aby przyci±gn±æ uwagê potencjalnych nabywców. Carl Faberge ol¶ni³ wszystkich swoimi wyrobami, emaliowanymi, grawerowanymi, zabawkami wysadzanymi drogimi kamieniami i oczywi¶cie znanymi wszystkim zachwycaj±cymi jajkami.
Upadek epoki nasta³ gwa³townie wraz z zatoniêciem Titanica. Wtedy to zaczêto g³osiæ has³o równo¶ci, klas spo³ecznych moralno¶ci oraz ¶miertelno¶ci. Dwa lata pó¼niej koszmar wojny by³ ostatnim gwo¼dziem do trumny wspania³ej epoki."
ze strony: http://www.kare.pl/Warto-wiedziec/Bizuteria-poczatek-XX-w |
|
psrus |
Wys³any: Sob 19:14, 29 Pa¼ 2011 Temat postu: Epoka edwardiañska |
|
Zastanawia³em siê czy za³o¿yæ ten temat tutaj, czy w "Inne", ale stwierdzi³em ¿e ten dzia³ cieszy sie lepsza poczytno¶ci±, poza tym Titanic zrodzi³ siê w dobie edwardiañskiej, wiêc...
Epoka edwardiañska to okres historyczny w Wielkiej Brytanii od roku 1901, czyli kiedy król Edward VII wst±pi³ na tron brytyjski, a jej koniec okre¶la siê na lata 1910-1914. Z ksi±¿ek o Titanicu mo¿emy wyczytaæ to samo, czyli o edwardiañskiej etykiecie arystokracji, fascynacji si³± cz³owieka i jego wytworów (Titanic by³ chyba punktem kulminacyjnym) itp., itd. Z filmu Camerona poznajemy za to trochê ciuszków, zachowania, chocia¿ ca³y film ma na celu zdyskredytowanie epoki, której ofiar± jest Rose, zamykana w ciasnym gorsecie i perspektywie ¶lubu z Calem, który jest "uosobieniem" tego "z³a"... Sam chcia³bym dowiedziec siê wiêcej na temat tych czasów, niestety w polskiej sieci nie mamy na ten temat nic... W ogóle to chcia³bym ¿eby nawi±za³a siê jaka¶ dyskusja w tym temacie. Kiedy¶ na kanale Viasat History widzia³em kawa³ek programu, który nazywa³ siê "Letnia rezydencja z epoki edwardiañskiej" czy jako¶ tak, ale wiêcej ju¿ go tam nie widzia³em. Po angielsku program nazywa siê "Manor House" i zdaje siê, ¿e jest na youtube. Kto¶ mo¿e interesuje siê czaami edwardiañskimi, i móg³by podzieliæ siê informacjami, ocen±, spostrze¿eniami? |
|